Aż 70 proc. rolników zwraca opakowania po środkach ochrony

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 listopada 2014 10:47

Aż 70 proc. rolników zwraca opakowania po środkach ochrony fot. A. Kobus

70 proc. rolników zwraca opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów czy hurtowni. To oznacza, że postępują zgodnie z przepisami prawa, które zobowiązują użytkowników środków ochrony roślin do utylizacji takich opakowań – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Badania zostały zrealizowane przez Millward Brown na zlecenie PSOR. Miały one za cel ocenić jak odbywa się gospodarowanie opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin. Prowadzono je we wrześniu tego roku na reprezentatywnej grupie właścicieli gospodarstw rolnych, w których są stosowane pestycydy. Wynika z nich, że rolnicy to grupa zawodowa, która ceni sobie ochronę środowiska, bo aż 77 proc. z nich zadeklarowało, że dbanie o nie jest dla nich bardzo ważne.

Co jest główną motywacją zwracania opakowań? Wbrew pozorom, nie jest to wcale obowiązek prawny (16 proc. wybrało ten wariant), a dbałość o środowisko (44 proc. badanych wskazało ten argument jako kluczowy). Ważnymi czynnikami oddawania opakowań są także brak problemu z utylizacją (19 proc.) oraz utrzymywanie porządku w gospodarstwie (14 proc.).

- Jak wynika z badania, coraz więcej rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po ŚOR, zwracając je do sprzedawcy - komentuje w komunikacie prasowym Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

Przedstawiciel Stowarzyszenia przypomina, że zorganizowali oni w roku 2004 System Zbiórki Opakowań, w ramach którego rolnicy bez ponoszenia dodatkowych kosztów mogli zwrócić opakowania po wykorzystanych środkach ochrony roślin.

Jak podaje PSOR system porządkuje działania kilkudziesięciu producentów i importerów środków ochrony roślin, tysięcy sklepów i milionów rolników. Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do zbierania opakowań, a operator Systemu zapewnia odbiór opakowań na koszt producentów i importerów. - Tylko w ubiegłym roku zwrócono do sklepów ponad 1700 ton opakowań. W ciągu ostatnich 10 lat zebraliśmy ich w sumie ponad 11 tysięcy ton - dodaje Mrowiec.

Producenci rolni w badaniu wskazali, że głównym źródłem wiedzy o gospodarowaniu odpadami są dla nich przede wszystkim właśnie miejsca zakupu, ale i specjalne szkolenia.

- Badania wykazały, że co dziesiąty rolnik nieodpowiednio postępuje z opakowaniami wyrzucając je np. ze śmieciami komunalnymi, a co drugi zwraca niewystarczającą uwagę na czystość opakowań przed ich oddaniem do punktu sprzedaży - dodała Aleksandra Mrowiec. - W naszych działaniach od momentu uruchomienia Systemu zwracaliśmy uwagę na czystość opakowań w kampanii pod hasłem „Płucz, płucz, płucz". Będziemy kontynuowali szerzenie wiedzy w tym obszarze - podkreśliła.

Jak wynika z danych PSOR, w pierwszym roku funkcjonowania Systemu, poziom zbiórki osiągnął 25 proc., a obecnie zbieranych jest już około 60 proc. opakowań.

- Już dziś Polska może pochwalić się jednym z najbardziej efektywnych systemów zbiórki takich opakowań w Europie, ale wynik może być jeszcze lepszy - podsumowuje Mrowiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM