Arysta poszerza ofertę regulatorów wzrostu dla sadownictwa (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 19 marca 2017 15:57

28 lutego br. Arysta LifeScience zorganizowała konferencję prasową dotyczącą regulatorów wzrostu. Podczas spotkania poinformowano o rozpoczynającej się współpracy z Valent BioSciences oraz zaprezentowano nowe regulatory wzrostu wprowadzane do oferty firmy – MaxCel, Regulex 10 SG, oraz Promalin znajdujący się w końcowej fazie rejestracji w MRiRW.


Regulatory wzrostu – MaxCel i Regulex 10 SG, Promalin produkowane przez amerykańską firmę Valent BioScience zostały zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych już kilkanaście lat temu. Obecnie stanowią standard nie tylko w programie przerzedzania, ale również w ogólnym programie skierowanym dla upraw sadowniczych w krajach Europy. Firma Valent BioSciences prowadzi także doświadczenia dla różnych komercyjnych zastosowań ACC (naturalnie występującego w roślinie aminokwasu i prekursora etylenu), przeznaczonego do przerzedzania zawiązków jabłoni w późnym okresie – o średnicy 16-20 mm. Remy Łyczko z firmy Sumitomo Chemical zaznaczył, że produkt oparty na ACC obecnie znajduje się w badaniach rejestracyjnych i na rynku europejskim będzie dostępny dopiero za kilka lat. Na podstawie wstępnych doświadczeń wskazano wysoką skuteczność preparatu również wobec przerzedzania pestkowych (najlepsze działanie na śliwki, później brzoskwinie) oraz winogron.

Preparat MaxCel oparty na 6-benzylodeninie (6-BA) stosowany jest do chemicznego przerzedzania zawiązków jabłoni oraz poprawy wielkości owoców. Jak mówił Steve McArtney, ekspert w dziedzinie regulatorów wzrostu z Valent BioSciences, preparat działa na dwa sposoby – powoduje stres węglowodanowy, ale również stymuluje produkcję etylenu, co sprawia, że zawiązki stają się słabsze i opadają. MaxCel oddziałuje bezpośrednio na podział komórek, przez co zwiększa się wielkość jabłek. Również 6-benzylodenina ogranicza występowanie przemienności owocowania. Prelegent zaznaczał, że istotne znaczenie podczas aplikacji ma układ warunków pogodowych. Optymalna dzienna temperatura mieści się w przedziale 20-25 st. C (także 2-3 dni po zabiegu). Zaś minimalna wynosi 15 st. C.

Na podstawie zaleceń z krajów, w których preparat MaxCel jest zarejestrowany – Steve McArtney – wskazał, że w celu łagodnego zabiegu przerzedzania odmian np. ‘McIntosh’ czy ‘Paulared’ polecana jest dawka 3,75 l/ha. Najbardziej uniwersalny zabieg standardowego przerzedzania, w dawce 5l/ha dobrze sprawdza się przy odmianach takich jak ‘Gala’, ‘Empire’, ‘Golden Delicious’, oraz ‘Red Delicious’. W przypadku odmian trudnych w przerzedzaniu (np. ‘Fuji’) zalecana dawka preparatu wynosi 7,5 l/ha (przy 1000 l wody).

Regulex 10 SG (GA4/GA7) przeznaczony jest do ograniczania ordzawienia na owocach, a także ma za zadanie poprawę zawiązywania owoców gruszy. W uprawach jabłoni, pierwsze zabiegi należy rozpocząć na początku opadania płatków kwiatowych, w zależności od panującej pogody (3-4 aplikacje – przerwa pomiędzy zabiegami 7-12 dni).

Engelbert Lanz z firmy ProAgro omówił doświadczenia z Niemiec, przy wykorzystaniu preparatu Floredux (zawierającego tiosiarczan amonu jako jedyny w wygodnej formulacji płynnej) na przerzedzanie. W skład produktu wchodzą również mikroelementy (bor, mangan i cynk) odgrywające istotną rolę w roślinie podczas kwitnienia. Azot dodatkowo wpływa na leprze odżywienie owoców i z drugiej strony – przyszłych pąków kwiatowych, dzięki czemu pomaga wyjściu z przemienności owocowania drzew. Jak mówił  Lanz, zastosowanie preparatu Floredux przyniosło bardzo dobre efekty w przerzedzaniu. W Niemczech standardowo pierwszy zabieg wykonywany jest w pełni kwitnienia na drewnie wieloletnim, gdy kwiaty królewskie zaczynają przekwitać. Z kolei drugi zabieg (w zależności od siły i długości kwitnienia), zalecany jest po 3-5 dniach – w sytuacji, gdy silne przerzedzanie jest konieczne. Skuteczność aplikacji zwiększa słoneczna i ciepła pogoda (optymalna temp. 15-22 st. C).

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM