Aplikacja pestycydów - ważny element integrowanej ochrony

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 11 grudnia 2015 11:13

Aplikacja pestycydów - ważny element integrowanej ochrony Prof. Marek Korbas z IOR PIB/ fot. PTWP

- Technika stosowania środków ochrony roślin stanowi ważny, często niedoceniany element integrowanej ochrony roślin – mówił podczas konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” prof. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dotyczące Integrowanej Ochrony Roślin. Wiąże się to z wykorzystaniem wszystkich metod nie chemicznych, które docelowo – w praktyce mają za zadanie zmniejszyć liczbę zabiegów chemicznych, tym samym ograniczyć do minimum zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego. Niestety nie koniecznie ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przykładem może być tutaj wycofania z rynku zapraw do rzepaku opartych na neonikotynoidach, co paradoksalnie przyczyniło się do zwiększenia aplikacji zabiegów nalistnych.

Sama technika aplikacji środków jest bardzo ważna, co podkreślał podczas konferencji jeden z prelegentów – prof. Marek Korbas.

Zaznaczył on w swoim wystąpieniu, że w 2015 r. system integrowanej ochrony roślin zostanie rozszerzony o badania niestandardowego sprzętu służącego do stosowania środków ochrony roślin. Mianowicie specjalnych instalacji do wykonywania oprysków w szklarni lub tunelach foliowych, zaprawiarek do nasion, opryskiwaczy taczkowych oraz innego sprzętu specjalistycznego.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM