Antraknoza i alternarioza – nowe zagrożenie dla upraw szpinaku w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2016 09:04

Antraknoza i alternarioza – nowe zagrożenie dla upraw szpinaku w Polsce Naukowcy z IO stwierdzili nowe choroby szpinaku/ for. shutterstock.com

W trakcie doświadczeń na polach doświadczalnych Instytutu Ogrodnictwa stwierdzono dwie nowe choroby szpinaku – antraknozę (Colletotrichum dematium) i alternariozę (Alternaria alternata).

Sprawcą alternariozy jest patogen Alternaria alternata, który wykryto na odmianie ‘Gigant’. Typowymi symptomami tej choroby są niewielkie, okrągłe (koncentryczne) plamy. W dalszym stadium choroby powiększają się - tworząc nieregularne, czarne powierzchnie. Alternarioza najintensywniej rozwija się w okresie jesiennym.

Jak podają naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa, patogen Alternaria alternata po raz pierwszy został opisany w 2009 roku w Arabii Saudyjskiej.

Kolejne zagrożenie dla upraw szpinaku, czyli antraknozę wywołuje Colletotrichum dematium f. spinaciae. Początkowe objawy tej choroby to okrągłe, o niewielkich rozmiarach wodniste plamy, które widoczne są zarówno na młodych, jak i starszych liściach szpinaku oraz na ogonkach liściowych. Plamy te w miarę upływu czasu powiększają się i brązowieją.

Grzyb Colletotrichum dematium f. spinaciae przeżywa na pozostałościach roślinnych oraz nasionach. Antraknozę po raz pierwszy stwierdzono w Australii (2006 r.), zaś w Polsce w 2010 roku. Badania IO wykazały, że zakres roślin żywicielskich obejmuje gatunki roślin warzywnych, takie jak burak, pomidor, oraz cebula dymka.

Powyższe informacje przedstawiono podczas sesji posterowej w trakcie V Konferencji Naukowej - „Nowe patogeny i choroby roślin”, która odbyła się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, w dniu 6 kwietnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM