Alternarioza naci w marchwi – wskazana ochrona upraw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 12 lipca 2016 15:59

Alternarioza naci w marchwi – wskazana ochrona upraw Objawy alternariozy na naci marchwi. Fot.Flickr.com/Susanne Wiik

Alternarioza naci w poszczególnych sezonach występuje ze zmiennym nasileniem, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Na plantacjach zagrożonych wskazane jest rozpoczęcie ochrony.

Pierwsze symptomy alternariozy naci widoczne są na starszych liściach i ogonkach liściowych, w postaci czarnobrązowych plam, które w późniejszym stadium choroby zlewają się ze sobą, co powoduje zasychanie naci i utratę odpowiedniej jakości korzeni.

Grzyby z rodzaju Alternaria rozprzestrzeniają się w warunkach umiarkowanej wilgotności powietrza przy temperaturze 25-27 st. C. W okresie wegetacji zarodniki mogą być przenoszone przez wiatr i wodę oraz w trakcie wykonywanych prac pielęgnacyjnych. Do uprawy warto przeznaczać odmiany o wysokiej tolerancji na alternariozę. 

Dodatkowo, przestrzeganie co najmniej 3-4 letniej przerwy w uprawie marchwi na tym samym stanowisku zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Zalecane jest regularne usuwanie pozostałości roślinnych z plantacji oraz chwastów, które stanowią źródło infekcji na kolejny sezon.

W ochronie marchwi przed alternariozą dostępne są preparaty kontaktowe do stosowania zapobiegawczego, tj. Rovral Aquaflo 500 SC (iprodion; 1,5 l/ha), Dithane NeoTec 75 WG (mankozeb; 2kg/ha), Gwarant 500 SC (chlorotalonil; 2 l/ha). Zabieg należy wykonywać przemiennie środkami o różnym mechanizmie działania.

Do zwalczania tej choroby zalecany jest środek do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego – Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil; 0,8 kg/ha), bądź preparaty wgłębno-układowe zawierające azoksystrobinę (Amistar 250 SC, Dobromir Top 250 SC, Mirador 250 SC, Song 250 SC), które należy stosować w dawce 0,8 l/ha.

Przeciwko alternariozie naci dostępne są również preparaty kontaktowo-układowe, np. Amistar Opti 480 SC (chlorotalonil, azoksystrobina; 2-2,5 l/ha), Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol; 1l/ha) oraz środek o działaniu głównie zapobiegawczym i częściowo interwencyjnym – Zato WG (trifloksystrobina; 0,25 kg/ha).

Preparat Luna Experience 400 SC (tebukonazol, fluopyram; 0,75 l/ha) należy stosować zapobiegawczo, bądź z chwilą pierwszych objawów choroby. Nativo 75 WG (tebukonazol, trifloksystrobina; 0,3 kg/ha) wykazuje działanie mezostemiczne i systemiczne. Na rynku dostępny jest również preparat Signum 33 WG (piraklostrobina, boskalid; 0,75-1 kg/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM