Aktualne zalecenia dla sadów i plantacji krzewów jagodowych - herbicydy

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 28 lutego 2016 13:47

Aktualne zalecenia dla sadów i plantacji krzewów jagodowych - herbicydy Obecnie do sadów owocowych zarejestrowanych jest 8 substancji czynnych/ fot. shutterstock.com

Jakie zmiany nastąpiły w doborze herbicydów przeznaczonych dla upraw sadowniczych, w tym plantacji owoców jagodowych na 2016 rok? - Obecnie do sadów zarejestrowano 8 substancji czynnych, dla upraw krzewów owocowych - 5, natomiast w przypadku truskawek nastąpiły niewielkie zmiany w ciągu ostatniego roku - mówił dr hab. Jerzy Lisek z Instytutu Ogrodnictwa, podczas 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych.

- Obecnie do sadów owocowych zarejestrowanych jest 8 substancji czynnych. Istotną zmianą jest wycofanie herbicydu Kerb 50 WP (propyzamid), który nie ma już rejestracji do stosowania w sadach i na plantacjach krzewów owocowych. Herbicydem doglebowym zarejestrowanym dla upraw małoobszrowych – brzoskwiń, moreli, wiśni, czereśni, śliwy, gruszy, pigwy orzecha włoskiego i leszczyny jest Stomp Aqua 455 CS (pendimetalina) – mówił dr hab. Jerzy Lisek.

Zaznaczył, że dla sadów jabłoniowych zarejestrowano diflufenikan, który wchodzi w skład preparatów – Diflanil 500 SC i Premazor Sad 500 SC. - Substancja ta pobierana jest przez liście i korzenie chwastów i powinna być stosowana na kiełkujące chwasty, bądź bezpośrednio przed ich wschodami – dodał prelegent.

- Podstawową substancją wciąż pozostaje glifosat (Roundup 360 SL i jego odpowiedniki). MCPA może być stosowana w mieszaninie z glifosatem (Orkan 350 SL, Sprinter 350 SL). Z kolei preparat Kileo 400 SL stanowi mieszaninę 2,4-D z glifosatem. Nowością na rynku jest Rapitor 263 SC, który oprócz glifosatu zawiera pyraflufen etylowy. Herbicyd ten należy do tzw. fotodynamicznych, poprawia skuteczność zwalczania niektórych chwastów tj. pokrzywa zwyczajna, powój polny i wierzbownica gruczołowata – mówił ekspert.

- Na plantacjach krzewów owocowych do dyspozycji jest 5 substancji aktywnych, w tym 2 zarejestrowane w ubiegłym roku na zasadzie rejestracji małoobszarowej. - Pendimetalina, czyli środek Stomp Aqua 455 CS oraz napropamid Devrinol 450 SC. Preparaty te mają dość szeroki zakres rejestracji, która obejmuje - porzeczkę czarną i kolorową, agrest, malinę, a w przypadku pendimetaliny również uprawy jeżyn – oznajmił dr Lisek.

Dodał, że do ochrony upraw polecane są również graminicydy powschodowe (takie jak w sadach), a na plantacjach porzeczki czarnej – glifosat (Roundup 360 SL i jego odpowiedniki).

- W przypadku truskawek nastąpiły niewielkie zmiany w ciągu ostatniego roku. Herbicydy przeważnie użytkowane są jedynie przy produkcji owoców do przetwórstwa. Dostępne są 3 substancje doglebowe - lenacyl (Azotop New 80 WP, Lenazar 80 WP), napropamid (Devrinol 450 SC), pendimetalina (Stomp Aqua 455 SC). Metamitron (Goltix Compact 90 WG, Burakomitron 70 WG) można stosować przed i po wschodach chwastów. Do zwalczania kiełkujących chwastów przeznaczone są mieszaniny fenmedifamu, desmedifamu i etofumesatu (Beetup Trio 180 SC, Saherb 180 SC) – powiedział.

- Na plantacji truskawek selektywne graminicydy powschodowe przeznaczone są do zwalczania chwastów jednoliściennych np. traw takie jak propachizafop (Agil-S 100 EC, Aria 100 EC), fluazyfop (Fusilade Forte 150 EC), chizalofop (Targa Super 05 EC i odpowiedniki), kletodym (Select Super 120 EC, Centurion Plus 120 EC) oraz dolistny nieselektywny środek do niszczenia rozłogów truskawki i chwastów w międzyrzędziach – glufosynat amonowy (Basta 150 SL) – mówił dr Lisek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM