Agrosimex: Zawsze myśleliśmy o doradztwie wzorem firm zagranicznych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 maja 2016 09:23

Agrosimex: Zawsze myśleliśmy o doradztwie wzorem firm zagranicznych Wiesława i Leszek Barańscy, założyciele i właściciele firmy Agrosimex/ fot mat. Agrosimex

- Naszym priorytetem jest dostarczanie nowoczesnych rozwiązań w sadownictwie. Chcemy też zatrudniać więcej doradców technicznych dedykowanych dla rolnictwa na terenie całego kraju. W przyszłości nadal będziemy koncentrować się na produkcji nawozów – mówią w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, Wiesława i Leszek Barańscy, założyciele i właściciele firmy Agrosimex.

- Naszą działalność rozpoczęliśmy od produktów sadowniczych i generalnie na tym się koncentrowaliśmy przez kilka pierwszych lat. Corocznie wzrastało zapotrzebowanie rynku, w związku z tym w 2004 roku stworzyliśmy dział nawozów. Wprowadzaliśmy różne nowoczesne rozwiązania, m.in. technologię Microstaru do nawożenia współrzędnego upraw. Obecnie kilka naszych produktów może mieć zastosowanie zarówno w sadownictwie, warzywnictwie, jak i rolnictwie. Firmy konkurencyjne próbują nas naśladować, lecz nie mają takich technologii. Dlatego nie wszystkim się to udaje – zaznacza Leszek Barański, prezes zarządu firmy Agrosimex.

- Zawsze myśleliśmy o doradztwie merytorycznym wzorem firm zagranicznych. Początkowo naszą działalność konsultacyjną prowadziliśmy w ramach marketingu. Obecnie powinnością naszych doradców technicznych jest wsparcie oraz dostarczanie producentom owoców i warzyw jak najnowszej wiedzy, a także aktualnych informacji branżowych. W 2006 roku wprowadziliśmy system elektronicznego doradcy. To adresowana dla sadowników Info-Karta, która obchodzi w tym roku 10-lecie. To system sygnalizacji infekcji parcha jabłoni – mówi Leszek Barański.

Firma Agrosimex jako pierwsza w Polsce dysponowała aparatem meteorologicznym z systemem RIM. - Technologia ta została opracowana w celu prognozowania infekcji parcha jabłoniowego. Dane pogodowe przesyłane w systemie telefonii komórkowej do naszego komputera są analizowane przez grupę pracowników z placówki badawczej i doradców technicznych, a następnie, w razie potrzeby, wydawane są komunikaty. Dzięki nowoczesnej aparaturze powstaje analiza określająca dokładny stopień zagrożenia, bowiem nie zawsze same wyniki meteorologiczne mogą ten stan realny prawidłowo odzwierciedlać – tłumaczy.

Wiesława Barańska, V-ce prezes zarządu dodaje, że w rejonie grójeckim blisko 40 proc. gospodarstw sadowniczych jest nawadnianych. Stosowanie nawożenia poprzez fertygację umożliwia uzyskanie wymiernych efektów w plonie. W przypadku, gdy sadownik dysponuje już nawodnieniem, dołożenie systemu dozowania nawozów nie jest już tak dużą inwestycją. Naszym działaniem stricte nawozowym było powołanie w 2013 roku klubu fertgacyjnego. Członkowie korzystają z indywidualnie opracowywanych analiz tak, aby nawozy w formie nawodnienia sprawnie docierały do roślin poprawiając efektywność nawożenia - mówi.

Podkreśla, że w obecnym sezonie polscy sadownicy bardzo mocno odczuwają następstwa rosyjskiego embarga. Na jesieni 2014 roku ceny jabłek były drastycznie niskie, lecz w końcówce sezonu powróciły do normalnych poziomów. Ten rok nie okazał się jednak tak optymistyczny. Pojawił się również problem oparzelizny powierzchniowej. Rozumiemy trudną sytuację, w jakiej znaleźli się nasi sadownicy. Należy podkreślić, że pieniądze z Banków Żywności otrzymają dopiero we wrześniu, a trzeba inwestować w nowy sezon. My, jako firma kredytujemy naszych rolników. Mamy stałych klientów, którzy przez lata zaopatrują się u nas – dodaje Wiesława Barańska.

Firma Agrosimex funkcjonuje w 6 oddziałach w Polsce (Błonie, Goliany, Konin, Warka, Skierniewice i Lublin). - Obecnie powoływanie kolejnych baz nie jest naszym priorytetem. Chcemy zatrudniać więcej doradców technicznych dedykowanych dla rolnictwa na terenie całego kraju. W przyszłości będziemy koncentrować się na produkcji nawozów. Rynek maszyn praktycznie już się nasycił. Bez dotacji sprzedaż sprzętu rolniczego to obecnie marginalna sprawa. Dzięki wcześniejszym funduszom zakupiony przez grupy producenckie park maszynowy jest na najwyższym światowym poziomie. Jesteśmy konkurencyjni dla innych krajów Europy – zaznacza V-ce prezes zarządu.

W 2016 roku Agrosimex obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Obecnie firma jest jednym z największych dystrybutorów produktów przeznaczonych dla upraw ogrodniczych i rolniczych. Oferta handlowa obejmuje ponad 7 000 środków ochrony roślin, nawozy, materiał siewny, jak również sprzęt dla ogrodnictwa. Łączna wartość sprzedaży za miniony rok to ponad 630 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM