Agrobacterium arsenijevicii – kolejny sprawca guzowatości korzeni

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 marca 2016 10:11

Agrobacterium arsenijevicii – kolejny sprawca guzowatości korzeni Agrobacterium arsenijevicii- nowy gatunek bakterii wywołującej guzowatość korzeni/ fot. shutterstock.com

Guzowatość korzeni stanowi zagrożenie dla większości drzew i krzewów owocowych, a w szczególności dla młodych nasadzeń. Dotychczas poznano 8 gatunków bakterii wywołujących tę chorobę. Na podstawie przeprowadzonych badań w Instytucie Ogrodnictwa stwierdzono kolejny gatunek bakterii – Agrobacterium arsenijevicii.

Guzowatość korzeni wywołują bakterie z rodzajów Agrobacterium i Rhizobium. Symptomy tej choroby to początkowo niewielkie jasnokremowe narośla, które w dalszym stadium choroby powiększają się i ciemnieją. Takie guzy ograniczają transport wody i substancji odżywczych, co skutkuje osłabieniem wzrostu drzew, a także późniejszym wejściem w okres plonowania.

Na podstawie przeprowadzonych badań w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Uniwersytecie w Belgradzie, zidentyfikowano nowy gatunek bakterii - Agrobacterium arsenijevicii. Podobnie jak w przypadku pozostałych bakterii wywołujących guzowatość korzeni – brak jest skutecznych metod ochrony. Aby ograniczyć straty związane z wystąpieniem tej choroby należy przestrzegać zasad profilaktyki.

Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiono podczas sesji posterowej w trakcie 59. Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych w Ożarowie Mazowieckim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM