ADOB: Produkt wysokiej jakości uzyskujemy po spełnieniu wszystkich parametrów nawozowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 02 grudnia 2015 11:03

ADOB: Produkt wysokiej jakości uzyskujemy po spełnieniu wszystkich parametrów nawozowych Przemysław Kucharczyk, kierownik Działu Nawozów Organicznych, z firmy ADOB Sp. z o.o./ fot. PTWP

- Aby nawozy spełniały założenia produkcyjne, a jednocześnie nie wykazywały negatywnego oddziaływania na środowisko, należy znać zasobność gleby, a także wiedzieć jakie są potrzeby nawozowe rośliny. Kolejny element stanowi analiza materiału roślinnego - powiedział Przemysław Kucharczyk, kierownik Działu Nawozów Organicznych, z firmy ADOB Sp. z o.o., podczas sesji agrotechnicznej w czasie konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym”.

- Moje doświadczenia wykazują, że mimo optymalnej zawartości składników pokarmowych w glebie roślina nie zawsze jest dobrze odżywiona. Ważny jest odpowiedni termin stosowania preparatów nawozowych. Jeżeli występują czynniki stresowe wykonujemy zabieg interwencyjny w postaci dokarmiania pozakorzeniowego – mówił Kucharczyk.

- Gdy wszystkie parametry nawozowe zostaną spełnione to pozyskujemy produkt wysokiej jakości. Zachęcałbym, aby używać preparatów bezpiecznych, zgodnych z ustawą nawozową, o dużej koncentracji składnika pokarmowego. To klucz do sukcesu jeżeli chodzi o nawożenie dolistne. Nie należy doprowadzać do przenawożenia roślin – zaznaczył ekspert.

Dodał, że firma ADOB stale pracuje nad zwiększeniem jakości produkowanych nawozów. - Technologia 2,0 powstała przy współpracy z instytucjami badawczymi w Stambule i Madrycie. Zaowocowało to opracowaniem oraz wdrożeniem innowacyjnej technologii dla ciekłych nawozów dolistnych, tj. Adob 2,0 i Basfoliar 2,0 – powiedział Kucharczyk.

- Technologia 2,0 charakteryzuje się zastosowaniem biodegradalnych chelatów, jak i tensydów, które zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, a przez to umożliwiają równomierne pokrycie blaszki liściowej. Ponadto wspomagają szybką absorbcję składników pokarmowych przez rośliny, a także sprawną translokację mikroelementów – mówił.

Zaznaczył, że do produkcji nawozów dolistnych używane są chelaty o niższej stałej trwałości. - Jeżeli mamy konieczność stosowania w hydroponice to wymagane jest użytkowanie chelatów o wyższej stałej trwałości. Żelazo HBED jest stosowane doglebowo, a przede wszystkim na glebach o dość wysokim pH. W Polsce te rodzaje gleb są stosunkowo rzadko spotykane, ale w innych rejonach świata ten problem jest istotny. Zwłaszcza w uprawie grusz, bowiem dolistne nawożenie żelazem powoduje ordzawienie owoców – dodał Kucharczyk.

- Fe HBED to najsilniejszy chelat żelaza dostępny na rynku. Polecany jest do nawożenia gatunków sadowniczych wykazujących objawy niedoborów żelaza, bądź w sytuacjach wymycia żelaza z gleby, m.in. po długotrwałych opadach deszczu lub podtopieniach. Chelat żelaza wskazany jest w sadach gruszowych po zabiegu podcinania korzeni. W przypadku stosowania doglebowego wnosimy depozyt żelaza i dzięki temu jakość skórki owoców staje się pożądana przez konsumentów – powiedział Przemysław Kucharczyk z firmy ADOB.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM