2017 rok będzie lepszy dla branży maszynowej?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 05 stycznia 2017 11:25

2017 rok będzie lepszy dla branży maszynowej? To nie był dobry rok dla producentów i dystrybutorów maszyn rolniczych – właściwie w całej Europie. W Polsce spadki w rejestracji ciągników w porównaniu do 2015 r. sięgnęły 30 proc. / fot. shutterstock

To nie był dobry rok dla producentów i dystrybutorów maszyn rolniczych – właściwie w całej Europie. W Polsce spadki w rejestracji ciągników w porównaniu do 2015 r. sięgnęły 30 proc. Czy 2017 r. będzie w tym względzie bardziej optymistyczny? - czytamy na farmer.pl.

Obecna sytuacja pokazuje duże uzależnienie sprzedaży maszyn od unijnych dotacji. Rolnicy przyzwyczaili się już do „tanich inwestycji”, a więc subsydiowanych w ramach różnego rodzaju środków pomocowych, z których najważniejsze dla gospodarstw są dysponowane w ramach PROW. „Wniosek złożony, warto poczekać, a nóż się uda uzyskać te 50-60 proc. zwrotu” – słyszymy niejednokrotnie od naszych czytelników. I właściwie nie ma co się dziwić takiemu podejściu, bo nie jest trudno policzyć, ile pracy i czasu potrzeba żeby na przykład zarobić w 60-hektarowym gospodarstwie prowadzącym wyłącznie produkcję roślinną kwotę 300 tys. zł, która będzie zwrotem z inwestycji o wartości 600 tys. zł.

Kiepska koniunktura w sprzedaży maszyn to jednak nie tylko brak dostępu do dotacji na inwestycje, ale też niższy poziom dochodu związanych z niskimi cenami wielu płodów rolnych. Stąd też spadki sprzedaży maszyn w całej Europie. Jak pokazują dane CEMA, trudno mówić o poprawie nastrojów w dłuższym okresie czasu, ale prognozy krótkoterminowe są dość optymistyczne. Dobre nastroje panują szczególnie w Wielkiej Brytanii i Hiszpani oraz krajach WNP. Badania wskazują zwiększone zaufanie do polskiego rynku, gdzie ciągle widać duży potencjał rozwoju. Niemal 40-proc. polskich firm patrzy z optymizmem w 2017 r.

Czy optymizm jest uzasadniony? Tak, choć bardzo umiarkowany. Duża nadzieja w tym, że szerszym strumieniem popłyną pieniądze z PROW.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM